Image
Image

Будра плющевидна

Вона ж розхідник звичайний, вона ж собача м’ята (Glechóma hederácea) – багаторічна трав'яниста рослина родини губоцвітих (8-40 см заввишки) з висхідними квітконосними і повзучими безплідними пагонами. Росте в листяних і мішаних лісах, на галявинах та залужених ділянках. Рослина тіньовитривала. Цвіте у квітні-червні. Поширена і заготовлюється по всій Україні. Лікарська, ефіроолійна, харчова, медоносна, отруйна рослина. Належить до Царства Зелені рослини, до відділу Вищих рослин, клас Дводольні, порядок Губоцвіті, родина Глухокропивові, рід – Розхідник.

Багно болотяне

Воно ж багно звичайне, багон, багун, богульник (Ledum palustre L.; або Rhododendron tomentosum) – лікарська, ефіроолійна, інсектицидна і фітонцидна, отруйна і медоносна рослина. Росте у заболочених і зволожених соснових (рідше мішаних) лісах, на торф’яних болотах. Є світлолюбною рослиною, цвіте у травні-червні. Поширене на Поліссі, зрідка в Прикарпатті й Карпатах; відоме також одне місцезнаходження на території Закарпатської області. Часто утворює суцільні зарості, але у зв'язку з осушенням боліт ці запаси щорічно зменшуються. Належить до Царства Зелені рослини, відділ – Вищі рослини, клас Еудікоти, підклас Айстериди, порядок Вересоцвіті, родина Вересові, рід Рододендрон (або ж Багно).

Бирючина звичайна

Також вовчі ягоди (Ligustrum vulgare) – отруйна й медоносна багаторічна рослина родини маслинових, також широко відома під народною назвою. Європейсько-середземноморський вид, поширений в помірних та субтропічних лісах, де він зазвичай трапляється у підліску. Єдиний представник свого роду на теренах Європи. Природний ареал лежить у межах південно-західних областей і Гірського Криму, де вона зростає у лісах; зустрічається також на Волині, Поділлі й у північних областях. Належить до поширених декоративних культур, використовується також у садівництві (в якості підщепи для бузків). Царство Зелені рослини, відділ Покритонасінні, клас Дводольні, порядок Губоцвіті, родина Маслинові, рід Бирючина.

Верес звичайний

Також – вереск, вересінь, підбрусничник (Calluna vulgaris) – вічнозелений кущ-чагарничок, росте у хвойних і мішаних лісах на порубах, лісосіках, згарищах. Є світлолюбною рослиною, цвіте в липні-вересні. Поширений на Поліссі і в Лісостепу, там і заготовляється. Медодайна, кормова, лікарська, танідоносна, фарбувальна і декоративна рослина; дає добрий осінній медодай, з якого потім виходить продуктивний взяток. Царство Зелені рослини, відділ Вищі рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Айстериди, порядок Вересоцвіті, родина Вересові, рід Верес (єдиний представник роду).

Верба (Salix)

Рід дерев, кущів та напівкущів з родини вербових (Царство Рослини, відділ Вищі Рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Розиди, порядок Мальпігієвоцвіті, родина Вербові). Нараховує близько 400 видів дерев і чагарників, з яких в Україні відомо 26. Поширені по всій Україні, окрім високогір’я Криму та Карпат. Верби відносяться до танідоносних, деревинних, плетивних, волокнистих, фарбувальних, медоносних, лікарських, декоративних, фітомеліоративних і кормових рослин. Особливу цінність для бджільництва являють верби козяча (Salix caprea), вушката (Salix aurita), попеляста (Salix cinerea) й біла (Salix alba); верби ламка (Salix fragilis), прутовидна (Salix viminalis), пурпурова (Salix purpurea) і тритичинкова (Salix triandra) теж гарні весняні медоноси і пилконоси, але мають менше значення, ніж попередні види.

Вільха чорна

Вона ж вільшина чорна або вільха клейка (Álnus glutinósa) – дерево родини березових, росте на лісових низинних болотах та взагалі по узбережжях водойм, утворюючи чисті або мішані насадження (так звані вільшняки). Тіньовитривала, морозостійка рослина, цвіте у квітні-травні. Поширена майже по всій Україні, особливо на Поліссі, менше в лісостепу і Карпатах; дуже рідко трапляється в Степу, здебільшого – по берегах великих річок та на березі Дніпровського лиману. Вільшняки займають 4,2 % державного лісового фонду України. Лікарська, деревинна, медоносна, танідоносна, фарбувальна, волокниста, декоративна, фітомеліоративна і кормова рослина. Царство Зелені рослини, відділ Вищі рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Розиди, порядок Букоцвіті, родина Березові, рід Вільха.

Волошка лучна (Centaurea jacea)

Багаторічна трав'яниста рослина, цвіте протягом усього літа (інколи навіть восени). Є гарним медоносом, застосовується в народній медицині. Має досить складну й незвичайну систему запилення, утримуючи багато пилку. Царство Зелені рослини, відділ Вищі рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Айстериди, порядок Айстроцвіті, родина Айстрові, рід Волошка.

Волошка пір’яста

Частіше – волошка шорстка, волошка скабіозовидна; також – волошка степова, гірка шишка (Centauréa scabiósa) – багаторічна трав'яниста рослина; росте по узліссях, на галявинах та на узбіччях доріг, дуже часто – на городах, як бур’ян. Період цвітіння – липень-вересень. Медоносна, лікарська, декоративна рослина. Має досить складну й незвичайну систему запилення, утримуючи багато пилку. Царство Зелені рослини, відділ Вищі рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Айстериди, порядок Айстроцвіті, родина Айстрові, рід Волошка.

Глід (Crataegus)

Рід чагарників або невеликих дерев (Царство Рослини, відділ Вищі Рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Розиди, порядок Розоцвіті, родина Розові, підродина Яблуневі). Нараховує від 200 до 1000 поліморфних видів, що ростуть в помірних областях Північної Америки та Євразії. Медоноси пізньої весни; також широко застосовуються в медицині, промисловості та озелененні, плоди деяких видів є їстівними. Найвідоміші представники: глід плодовий (Crataegus azarolus), глід колючий (Crataegus oxyacantha), глід кривочашечковий (Crataegus curvisepala), глід річковий (Crataegus rivularis) тощо.

Груша дика

Вона ж – груша звичайна, груша лісова (Pyrus communis) – дерево; харчова, деревинна, медоносна, лікарська, фітонцидна, танідоносна, фарбувальна, декоративна й фітомеліоративна рослина. Тіньовитривала, солевитривала, зимостійка рослина. Квіте у квітні-травні, плоди достигають у вересні-жовтні. Родоначальниця багатьох культурних сортів; поширена по всій Україні, крім крайнього Степу. Царство Рослини, відділ Вищі Рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Розиди, порядок Розоцвіті, родина Розові, підродина Яблуневі, рід Груша.

Дягель лікарський (Angelica archangelica)

Вид трав’янистих рослин. Росте у сирих листяних і мішаних лісах, у вільшняках, поблизу водойм, на лісових луках і болотах. Тіньовитривала рослина, цвіте у червні-вересні. Поширений у лісових і лісостепових районах України. Лікарська, ефіроолійна, медодайна, харчова рослина. Царство Рослини, відділ Вищі Рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, порядок Аралієцвіті, родина Окружкові, підродина Селерові, рід Дягель.

Жимолость (Lonicera)

Рід прямостоячих, в'юнких чи сланких кущів (Царство Зелені рослини, відділ Вищі рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Айстериди, порядок Черсакоцвіті, родина Жимолостеві). Нараховує близько сотні видів. Росте здебільшого в помірних областях Євразії. Більшість видів є медоносними рослинами, слід відзначити жимолость блакитну (Lonicera caerulea) та жимолость звичайну (Lonicera xylosteum) тощо.

Золота різка

Вона ж золотушник звичайний, вона ж куниця (Solidago virgaurea) – багаторічна трав’яниста рослина родини айстрових. Світлолюбна рослина, квітне у липні-серпні. Росте у хвойних і мішаних лісах, у чагарниках, на галявинах; поширений по всій Україні. Медоносна, лікарська, отруйна, фарбувальна, жироолійна і декоративна рослина. Осінній медонос, дає підтримуючий взяток меду і пилку. Також дає осінній корм, за рахунок його нектару поповнюються зимові запаси меду. Царство Рослини, відділ Вищі Рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Айстериди, порядок Айстроцвіті, родина Айстрові, рід Золотушник.

Ірга (Amelanchier)

Рід листопадний кущів або невеликих дерев (Царство Зелені рослини, відділ Вищі рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Розиди, родина Розові, підродина Мигдалеві, триба Яблуневі). Нараховує від двадцяти до вісімдесяти видів (за різними класифікаціями). Росте в помірних областях Північної півкулі, період цвітіння – квітень-травень. Часто використовується як їстівна рослина. В Україні відомо 3 види ірги, з яких медоносом є ірга садова, або звичайна (Amelanchier ovalis).

Кизил справжній

Він же дерен звичайний (Cornus mas) – високий кущ або невелике деревце. Трапляється у підліску листяних і мішаних лісів; є теплолюбною, тіньовитривалою рослиною. Зацвітає у березні-квітні, плоди достигають у серпні-вересні. Поширений у південно-західній частині Правобережжя, в Карпатах, Закарпатті та в Криму. Широко застосовується в багатьох галузях: є харчовою, вітамінною, медоносною, лікарською, деревинною, танідодоносною, фарбувальною та декоративною рослиною. Царство Рослини, відділ Вищі Рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Айстериди, порядок Дереноцвіті, родина Деренові, рід Дерен.

Кипрей

Також іван-чай, дикий льон, верба-трава; офіційні назва – зніт або хаменерій вузьколистий (Epilobium angustifolium; Chamerion angustifolium) – багаторічна трав’яниста рослина родини онагрових. Медоносна, харчова, лікарська, танідоносна, волокниста, олійна, кормова, фітомеліоративна і декоративна культура. Росте в усій Україні в листяних і мішаних лісах, на галявинах, вирубках, згарищах. Світлолюбна рослина. Цвіте з червня по вересень. Царство Рослини, відділ Вищі Рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Розиди, порядок Миртоцвіті, родина Онагрові, рід Зніт.

Клен (Acer)

Рід дерев та кущів родини сапіндових (Царство Рослини, відділ Вищі Рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Розиди, порядок Сапіндоцвіті, родина Сапіндові). Налічує близько 150 видів, батьківщина більшості з яких – Азія, але кілька видів також зустрічаються в Європі, північній Африці й Північній Америці. Клени – декоративні, промислові та медоносні рослини. Гарними медоносами є явір (Acer pseudoplatanus), клен звичайний або гостролистий (Acer platanoides), клен польовий (Acer campestre), клен татарський (Acer tataricum), клен цукровий (Acer saccharum Marsh.) тощо.

Конюшина рожева

Також конюшина гібридна (Trifolium hybridum) – вид трав'янистих рослин родини бобові (Fabaceae), поширений в Євразії та Марокко. Зростає на луках, лісових галявинах, частіше у долинах по всій Україні, крім степових біоценозів; в Криму – дуже рідко. Царство Рослини, відділ Вищі Рослини, надклас Покритонасінні, клас Дводольні, порядок Бобовоцвіті, родина Бобові, підродина Метеликові, рід Конюшина.

Крушина (Frangula)

Також конюшина гібридна (Trifolium hybridum) – вид трав'янистих рослин родини бобові (Fabaceae), поширений в Євразії та Марокко. Зростає на луках, лісових галявинах, частіше у долинах по всій Україні, крім степових біоценозів; в Криму – дуже рідко. Царство Рослини, відділ Вищі Рослини, надклас Покритонасінні, клас Дводольні, порядок Бобовоцвіті, родина Бобові, підродина Метеликові, рід Конюшина.

Липа (Tilia)

Рід дерев родини мальвових, поширений у зоні помірного клімату в Північній півкулі (Царство Рослини, відділ Вищі Рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Розиди, порядок Мальвоцвіті, родина Мальвові). Нараховує до 45 видів. Липи є лікарськими, медоносними, харчовими, декоративними й технічними рослинами. Одні з найважливіших медоносів.

Ломиніс (Clematis)

Рід жовтецевоцвітих рослин, більшість з яких ростуть у помірному поясі Азії, Америки та Європи (Царство Рослини, відділ Вищі Рослини, надклас Покритонасінні, клас Дводольні, порядок Жовтецевоцвіті, родина Жовтецеві, підродина Жовтецеві). Нараховує близько 250 видів. Використовуються в декоративних цілях, також є здебільшого отруйними рослинами; утім, попри це, можуть застосовуватися в лікарських потребах. Серед медоносів в Україні поширений ломиніс прямий (Clematis recta) – багаторічна трав’яниста рослина. Зростає у світлих лісах та по узліссях; медоносна, декоративна, отруйна рослина. Період цвітіння – червень-липень, плоди дозрівають у липні-серпні.

Малина звичайна (Rúbus idáeus)

Квіткова рослина, що росте в підліску мішаних і рідколистяних лісів, на галявинах, вирубках, часто утворюючи суцільні зарості. Тіньовитривала рослина. Цвіте в травні-червні, плоди достигають у липні. Культивується по усій Україні; поширена на Поліссі, в північній частині Лісостепу, в Карпатах. Лікарська, харчова, медоносна, декоративна рослина. Царство Зелені рослини, відділ Вищі рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Розиди, порядок Розоцвіті, родина Розові, підродина Розанні, рід Малина (Рубус).

Материнка звичайна (Origanum vulgare)

Багаторічна трав'яниста рослина, росте у мішаних і листяних лісах, серед чагарників, на галявинах. Тіньовитривала рослина, цвіте у червні-серпні. Використовується у лікарських, харчових, ефіроолійних, медоносних, фарбувальних, танідоносних, інсектицидних та декоративних цілях. Царство Зелені рослини, відділ Вищі рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Айстериди, порядок Губоцвіті, родина Глухокропивові, рід Материнка.

Медунка аптечна (Pulmonaria officinalis)

Багаторічна трав'яниста рослина. Росте у заростях, серед чагарників, у листяних лісах, на крайньому заході та в гірських районах України. Цвіте у квітні-травні; медодайна, лікарська, харчова рослина. Царство Зелені рослини, відділ Вищі рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Айстериди, порядок Шорстколистоцвіті, родина Шорстколисті, рід Медунка.

Норичник шишкуватий або вузлуватий

Він же ранник вузлуватий, він же підтинник (Scrophularia nodosa) –  багаторічна трав'яниста рослина, росте по всій території України (на півдні рідше) на луках, серед чагарників та в лісах. Період цвітіння – з травня по серпень. Царство Зелені рослини, відділ Вищі рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Айстериди, порядок Губоцвіті, родина Ранникові, рід Ранник.

Ожина (Eubatus)

Підрід чагарникових рослин. Споріднена з малиною, морошкою та малиною пурпуровоплідною (японською). Тіньовитривала рослина, дуже часто являє собою злісний бур’ян. Має лікувальні та медодайні властивості. Царство Зелені рослини, відділ Вищі рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Розиди, порядок Розоцвіті, родина Розові, підродина Розанні, рід Малина (Рубус).

Пролісок (Scilla)

Рід трав'янистих рослин (Царство Зелені рослини, відділ Вищі рослини, надклас Покритонасінні, клас Однодольні, порядок Холодкоцвіті, родина Холодкові, рід Проліски). Нараховується від 50 до 90 видів. Більшість пролісків – ранньовесняні медоноси і пилконоси. В Україні відомо 3 види, з них гарним медоносом є пролісок дволистий (Scillabifolia). Він є тіньовитривалою рослиною, цвіте у березні-квітні. Поширений у лісостеповій зоні, рідше на Поліссі. Є тіньовитривалою рослиною.

Пухівка (Eriophorum)

Рід багаторічних рослин (Царство Зелені рослини, відділ Вищі рослини, надклас Покритонасінні, клас Однодольні, порядок Тонконогоцвіті, родина Осокові). Нараховує 27 видів. Більша частина видів зростає в арктичній та помірній зоні Північної півкулі; можуть рости у тундрах, на торфових болотах, заболочених луках, лісах. Квітнуть навесні; морозостійкі, світло- та вологолюбні рослини. В Україні зафіксовано 5 видів: пухівка Шейхцера (Eriophorum scheuchzeri), пухівка струнка (Eriophorum gracile), пухівка широколиста (Eriophorum latifolium), пухівка вузьколиста або багатоколоскова (Eriophorum angustifolium) та пухівка піхвова (Eriophorum vaginatum), причому 3 останніх види найпоширеніші. Окрім медоносної, виконують ще господарську, лікарську та декоративну функції.

Чебрець (Thymus)

Рід чагарників і напівчагарників, що зазвичай росте в помірних кліматичних зонах світу (Царство Зелені рослини, відділ Вищі рослини, клас Дводольні, порядок Губоцвіті, родина Глухокропивові, рід – Чебрець). Цвіте протягом літа, насіння дозріває в липні-вересні. Застосовується в медицині, в харчуванні (в якості приправ), в народній культурі (виготовлення оберегів тощо). Науковці нараховують більше 170 видів чебрецю, з них на Україні росте 36. Із медоносів найпоширеніший чебрець повзучий (Thymus serpyllum), що зростає по північних територіях України (лісові й частково лісостепові зони) здебільшого на пісках і на гранітах. Чебрець звичайний - лікарська, ефіроолійна, харчова, медоносна, танідоносна, декоративна, фітомеліоративна рослина.

Чистець прямий (Stachys recta)

Багаторічна трав’яниста рослина, що росте у Європі та західній Азії. В Україні вид зростає на лугових степах, степових схилах, кам'янистих відслоненнях, на узліссях і галявинах листяних і змішаних лісів. З кінця липня по осінь чистець дає багато нектару, через що часто розводиться біля пасік. Царство Зелені рослини, відділ Вищі рослини, клас Дводольні, порядок Губоцвіті, родина Глухокропивові, рід Чистець.

Чорниця звичайна (Vaccinium myrtillus)

Чагарникова рослина, поширена на Поліссі, у Карпатах, рідше – у північному Лісостепу. Цвіте у квітні-травні, плоди достигають у червні-липні. Світлолюбна рослина. Харчова, лікарська, фарбувальна та медоносна рослина. Дуже гарний медонос: так, сильна бджолина сім’я може зібрати з чорниці в день до 2,5 кг меду на один вулик. Царство Зелені рослини, відділ Вищі рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Айстериди, порядок Вересоцвіті, родина Вересові, рід Чорниця (Вакциніум).

Чортополох, або будяк (Carduus)

Рід здебільшого однорічних або дворічних (значно рідше – багаторічних) квіткових рослин (Царство Зелені рослини, відділ Вищі рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Айстериди, порядок Айстроцвіті, родина Айстрові). Нараховує від 90 до 130 видів. По більшості бур’яни. Майже всі будяки – гарні медоноси, деякі також є декоративними та можуть слугувати для видобутку жирного масла.

Яблуня дика

Вона ж – дичка, кислиця (Malus sylvestris; також Malus praecox) – дерево, поширене майже по всій Україні – як у природному стані, так і в культурі. Харчова, медоносна, лікарська, деревинна, танідоносна, декоративна, фітомеліоративна рослина. Тіньовитривала й морозостійка. Цвіте в травні, плоди достигають у вересні-жовтні. Царство Рослини, відділ Вищі Рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, підклас Розиди, порядок Розоцвіті, родина Розові, підродина Яблуневі, рід Яблуня.

Яглиця звичайна (Aegopodium podagraria)

Багаторічна трав'яниста рослина. Поширена в лісах України (більшою мірою дубових), в Криму – дуже рідко в горах. Часто зустрічається як бур'ян у садах, парках та на городах. Цвіте на початку літа. Застосовується в медицині, кулінарії та промисловості. Є гарним медоносом. Царство Рослини, відділ Вищі Рослини, надклас Покритонасінні, клас Еудікоти, порядок Аралієцвіті, родина Окружкові, рід Яглиця.