«Борть. Життя. Полісся»

Image
Сільське населення Полісся впродовж віків займалось БОРТНИЦТВОМ (стародавньою формою бджільництва) - традиційним промислом, який зберігся до наших днів.

Ця традиція проіснувала у незмінному вигляді більш ніж 1000 років до сьогодні й колись охоплювала величезну територію усього Українського Полісся та лісостепу.

Ще на початку ХХ ст. бортництво у деяких районах Полісся становило практично основний спосіб господарства: бортний мед та інші продукти бортництва не тільки споживалися, але й слугували основним товаром натурального обміну.

Згідно Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України, ця традиція залишилася у Рівненській, Житомирській  та Київській областях.

Історичний ареал бортництва розповсюджується на усю область Полісся - північні райони сучасних Волинської, Рівненської, Житомирської, Київської, Сумської, Чернігівської областей України, імовірно, захоплюючи регіони Поділля, Галичини, Буковини, Карпатського регіону на заході; північні райони Дніпропетровщини та Харківщини на сході.

На даний момент, серед елементів нематеріальної культурної спадщини, традиція бортництва за територіальним та хронологічним масштабом не має рівних.
 
В рамках проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі», який реалізується Вишгородським історико-культурним заповідником за підтримки Українського культурного фонду у співпартнерстві з Вишгородською міською радою, Управлінням культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації та за сприяння Київської, Житомирської і Рівненської обласних державних адміністрацій, створений фотопроєкт музейно-архівної співпраці «Борть. Життя. Полісся» у співробітництві з Державною архівною службою України.

У фотопроєкті використані матеріали:
Державної архівної служби України з обласних архівів Рівненської, Житомирської, Чернігівської, Хмельницької, Волинської, Сумської областей, Центрального державного архіву виконавчих органів влади, Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С. Пшеничного та Державного архіву Київської області, фондів  рукописів  і фотоматеріалів Інституту  мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського.
фотоматеріали польових експедицій у місця сучасного побутування бортництва Київської, Рівненської та Житомирської областей;

 
авторські фото з приватних колекцій

Фотопроєкт реалізується у співпраці з Державною архівною службою України, Центральним державним кінофотофоноархівом України ім. Г.С. Пшеничного та Державним архівом Київської області, Інститутом мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image