Нові грані бортництва КиЇвщини
З покоління в покоління у часи Київської Русі передавали традицію бортництва жителі околиць Києва. Бородянський, Іванківський, Поліський, Вишгородський райони завдяки природно-кліматичним чинникам здавна славились як бортницькі.
З історичних джерел ми знаємо, що бортники були заможними людьми, а їхнє ремесло було сталим за традицією упродовж століть.
Однак вуликове бджільництво, що почало поширюватися досить швидко, спричинило дещо агресивний вплив на бортництво, ареал якого упродовж короткого часу істотно звузився. У деяких поліських регіонах залишилися точкові осередки промислу. А ось на Київському Поліссі автентичний промисел, бортництво, вважався втраченим.
Так, на Київщині є унікальні колекції давніх бортей, які експонуються у низці культурних установ.
Зокрема, це Музей давньоруського гончарства Вишгородського історико-культурного заповідника, Національний музей народної архітектури та побуту України, точково бортницькі артефакти є й в інших музеях... Я щиро вдячний керівникам, співробітникам цих установ за те, що вони збирають все, що стосується промислу, досліджують його історію і традиції, розповідають відвідувачам установ про ремесло, яке здавна було популярним і шанованим. Однак статистична історія — це добре, але нам би дуже хотілося, щоб бортники Київщини залишалися не лише в історії.
І тільки завдяки Національному проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі», який ініційований історико-культурною установою Київщини — Вишгородським історико-культурним заповідником, — вдалося відшукати діючі осередки бортництва у нашому регіоні. Природні умови Київщини дали можливість зберегти ремесло в одному з районів — Іванківському. З боку Київської облдержадміністрації ми прагнули сприяти Національному проєкту для того, щоб його наукова експедиція змогла зустрітися з бортниками і дослідити його особливості у нашому регіоні.
Для області це стало непересічною подією, адже ми дізналися, що традиції бортництва на Київщині живуть, давній промисел продовжує побутувати. І, можливо, завдяки його популяризації все більше людей долучатиметься до справи і бортництво отримає поштовх до розвитку.
Окрім того, завдяки Національному проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі» іванківські бортники поповнять відповідний перелік розділу «Бортництво» списку нематеріальних культурних цінностей України. Для Київщини значимо те, що область увійде до ареалу сучасного побутування цього ремесла. Важливе й долучення школярів Київщини до онлайн-уроку про бортництво. А створення віртуального Музею бортництва, що передбачено завданнями проєкту, безумовно, має безцінне значення.
Тому Київська облдержадміністрація активно долучилася до реалізації Національного проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі», адже для нас важлива популяризація бортництва як елементу нематеріальної культурної спадщини та використання його як об’єкта історико-культурної спадщини національного значення.
Василь ВОЛОДІН,
голова Київської обласної державної адміністрації